EK

 

Turn on Javascript!   Share on Facebook   Share on Twitter   Share on Google+
11. 07. 2016 Jídlo Lásky

Zavřeniny

Je čas letních plodů a my jen připomínáme, co možná už znáte. Tímto článkem odkazujeme na blog http://blog.lahodnosti.cz/

Zavřeniny jsou velmi účinný a rychlý způsob, jak uchovat sezónní ovoce, např. švestky, maliny, ostružiny, borůvky apod. až do jara (a déle), bez jakýchkoliv dalších látek a v raw kvalitě. 

ZAVŘENINY jsou zavřené do sklenice, nikoliv zavařené. Můžeme sbírat do sklenic čerstvé plody a pokud je do 15 minut zavřeme, plody si ponechají svoji ochrannou atmosféru a zařídí se ve sklenici tak, aby se nezkazily.

Jak se to dělá: je potřeba sklenice vzít s sebou do přírody, sbírat plody rovnou do nich, neporušovat slupku (nekrájet, neloupat, raději ponechat stopky, které jdou s plodem). Plody neomýváme, proto sbíráme jenom ty čisté, v čistém prostředí. A hned je zavřeme. Metoda je evidentně vhodná k uchování bobulovin a malých plodů.

Jak to funguje: plody brzy po zavření pustí šťávu zhruba tak do třetiny až poloviny svého objemu. Trochu ztratí barvu. Zůstávají živé. To znamená, že trochu pracují, pomaličku fermentují. Ideální doba k otevření je do března/dubna, kdy už vylézají ze země první a chutné pozdravy jara – nové kopřivy, mladé listí apod. Trochu to při otevření pšoukne a hned se rozline příslušná vůně plodů. Rozhodně to není zkvašené. Sladkost plodu je nižší a je cítit na jazyku perlivost a onen energetický nádech fermentace.